Femur Kırığı Sonrası Yürüme ve Yapılması Gerekenler

femur kırığı
Femur Kırığı

Femur kırığı adlı makalemizde değineneceğimiz konulardan birkaçı: Femur kırığı iyileşme süreci, femur kırığı sonrası yürüme ve ameliyattan sonra yapmanız gerekenlerdir. Tecrübelere dayanarak hazırladığımız yazımızı sonuna kadar okuyunuz ve yapılması gerekenleri mutlaka uygulayınız.

Femur Kırığı Nedir?

Femur: diz kapağıyla kalça kemiği arasında olan kemiğimize verilen genel isimdir. Bu kemiğin kırılması çok güçtür yalnız kazalarda fazla yük binmesi halinde vücudumuzun en sert kemiklerinden biri olan femur kemiği de kırılabilmektedir ve iyileşme süreci zaman almaktadır.

Femur Kırığı İyileşme Süreci:

Süreç bir hayli sıkıntılı geçeceğinden moralinizi yüksek tutmalısınız. Ameliyat sonrasında bacağınıza takılan platine alışana kadar durum fazlasıyla rahatsız edici olur. Dikişleriniz iyileşinceye dek düzenli pansuman yaptırmalısınız, yaranızın mikrop kapmaması çok önemlidir. Çünkü femur kırığında bacağın yanından büyük çaplı bir kesi işlemi yaparlar bu yara mikrop kaparsa çok kötü sonuçlar doğurur.

Dikişleriniz iyileşme sürecindeyken yapılması gereken bir takım hareketlerinizde var tabi bunları mutlaka ama mutlaka yapın. Dikişlerim patlar, kırığım zarar görür diye düşünmeyin yalnız fazla da sert olmadan fizik tedavi doktorunuzun verdiği hareketleri düzenli olarak tekrarlayın. Verilen hareketleri yapmazsanız eğer kaslarınız gerilir, özelliğini kaybeder ve kaskatı kesilirler. Yapılacak hareketleri çoğu doktor vermez bu durumda bile siz bacağınızı yavaş yavaş açıp kapatın maksat kaslar işlevini kaybetmesin. Femur kırığında en önemli işlem budur yapılmazsa eğer bacağın dümdüz kalması gibi sakatlıklar doğurabilir.

Femur Kırığı Sonrası Yürüme:

Yukarda bahsettiğimiz üzere verilen hareketleri yaparsanız eğer kırık iyileşirken ve iyileştikten sonra da yürüme işlemi rahat olur. Yürümeye çift koltuk değneği ile başlayabilirsiniz. Tek koltuk değneği kullanayım demeyin sakın Allah korusun dengenizi koruyamayıp düşebilirsiniz. Alışana kadar iki koltuk değneği iyidir. Koltuk değneği olarak dirsekten değil de koltuk altından olanları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. İlk etapta yürümekte güçlük çekebilirsiniz ama düzenli egzersizinizi yaparsanız eğer yavaş yavaş alışırsınız. Koltuk değneklerini kullanırken ilk haftalarda kırık bacağınıza fazla yük bindirmeyin. Tedavinin ikinci, üçüncü aylarında yavaş yavaş ağırlığınızı verin. Bu durum kırılan kemiğin daha hızlı kaynamasını sağlayacaktır. Beşinci, altıncı aylara geçtiğinizde ise durumunuza göre ağırlığınızın yarısını hatta yarısından biraz fazlasını da verebilirsiniz. Bunu ayarlamak sizin elinizde.

Femur kırığı dikkat edilirse eğer 6 ay gibi bir sürede iyileşir. Bu süreçte bol bol kemik suyu tüketmelisiniz. Kasaptan alacağınız dana kemiklerini ilikleri çıkana kadar kaynatın ve bardak bardak tüketin. Gerekirse acılı, ekşili, sarımsaklı kelle paça gibi de yapabilirsiniz tüketmesi daha kolay olur. Dana kemiği bulamazsanız koyun kemiği de olur. Tedavi boyunca tüketeceğiniz et suyu femur kırığınızın iyileşme sürecini çok çok hızlandıracaktır. Beslenmenize özen gösterin ve bacağınızı düzenli olarak açıp kapatın, ayağınızın topuk kısmını kalçanıza değdirmeye çalışın. Bu işlemi yapmazsanız eğer 6 ayın sonunda bacağınız dümdüz kalacağı için fizik tedaviye gitmek zorunda kalabilirsiniz. Fizik tedaviye gitseniz bile bacağınızın tam olarak eskisi gibi tamamen katlanacağının bir garantisi yok, fizik tedaviyle ne kadar açılırsa artık. Bu duruma düşmek istemezsiniz herhalde.

Telafi Edilemez Sonuçlarla Karşılaşmamak İçin Bunlara Dikkat!

Bazen de doktorlar ihmalkarlık yapıp hastaları ameliyattan sonraki süreç için bilgilendirmiyorlar ve hasta iyileştikten sonra ömür boyu hareket kısıtlaması oluyor. O yüzden bu tarz durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle ameliyattan 2-3 gün sonra yavaş yavaş dikişlerinizi patlatmadan, kırığa zarar vermeden yapılması gereken hareketleri uygulayın. Hepsini yapmakta zorlanırsanız eğer topuğunuz kalçanıza değene kadar bacağınızı açıp kapama hareketini yapın en azından bu ilerde oluşabilecek hareket kısıtlamalarının önüne geçmiş olur.

Geçmiş olsun dileklerimizi ileterek yazımızı sonlandıralım. Femur kırığıyla ilgili aklınıza takılan sorular olursa yorumlarda yazabilirsiniz. Diğer makalemizde görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir